Bir hayvan ne kadar vefalı olabilir?

Bir hayvan ne kadar vefalı olabilir?

Ölen Kurtarıcılarını Unutmayan Fillerin Vefa Dolu Hikayesi
Bir hayvan ne kadar vefalı olabilir?

Doğal yaşam tutkunu Lawrence Anthony, ABD işgali sürecinde “Bağdat Hayvanat Bahçesi”nde açlık ve susuzlukla mücadele eden 35 kadar hayvanı kurtarmasıyla bilinir. O dönemde Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesi olan bu mekânda 650’den fazla hayvan yaşıyordu. Ancak bombardıman, açlık ve susuzluk nedeniyle yalnızca 35’i kurtarılabildi, bu da Anthony’nin olağanüstü çabaları sayesinde oldu.

“Fillere Fısıldayan Adam” lakaplı Lawrence Anthony, fillerle olağanüstü bir ilişki kurmuştu. Üstelik agresif filleri bile sakinleştirebiliyordu.

Anthony 2 Mart 2012 yılında Afrika’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Anthony’nin vefatından 12 saat sonra ise filmlere konu olacak bir gelişme yaşandı: İki ayrı fil sürüsü hayatlarını kurtaran kişinin, Anthony’nin evinin önünde belirdi.

İlk sürü Anthony’nin vefatından 12 saat sonra gelmişti, ikinci sürü ise ertesi gün. İki sürünün de kat ettikleri mesafeler ve süre dikkate alındığında Anthony hayatını kaybeder kaybetmez yola çıktıklarının anlaşıldığı ifade ediliyor.

Belli ki, fillerin yürekleri hayatlarını kurtaran bu koca yürekli adamın yüreğiyle beraber atıyordu. Çok sevdikleri, kendilerini işkenceden, kötü koşullardan kurtarıp özgürlüğe kavuşturan bu adama vefa borçlarını ödemek, onun yasını tutmak için kilometrelerce yol kat edip gelmişlerdi. Üstelik bu iki sürü 1,5-2 yıldır evin yakınlarında hiç görülmemişlerdi, ancak anlaşılan o ki sevginin gücüyle hep beraber yürümüşlerdi.

İnsanlardan yıllarca kötülük gören bir hayvan, bir insanın iyiliğini unutmuyordu.Çünkü insanlara özgü sandığımız vefayı en çok hayvanlar taşıyordu…

Bu yazıyı paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button